Springfield College Home > Athletics >

Springfield College Sports Recognition Award Winners (1999-2013)

Male Multi-Sport Athlete
2013 - Nolan Manley - Men's Swimming and Men's Track and Field
2012 - Ryan Coburn - Men's Basketball and Men's Volleyball
2011 – John Schmaltz, Football and Baseball
2010 – John Schmaltz, Football and Baseball
2009 – No Award
2008 – Chris Sharpe, Football and Men’s Lacrosse
2007 – Chris Sharpe, Football and Men’s Lacrosse
2006 – Derek Yvon, Basketball and Baseball
2005 – Derek Yvon, Basketball and Baseball
2004 – No Award
2003 – P.J. Rovinelli, Wrestling and Men’s Lacrosse
2002 – Robert Matiecka, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2001 – Kevin Cahill, Football and Baseball
2000 – Kevin Cahill, Football and Baseball
1999 – Matt Cersosimo, Football and Men’s Lacrosse

Female Multi-Sport Athlete
2013 - Kelly Gallo, Field Hockey and Women's Lacrosse
2012 – Jackie Moscardelli, Women's Soccer and Women's Lacrosse
2011 – Jackie Moscardelli, Women's Soccer and Women's Lacrosse
2010 – Kelly Murphy, Women's Basketball and Women's Track and Field
2010 – Jackie Moscardelli, Women's Soccer and Women's Lacrosse
2009 – Shanda Kogut, Women's Soccer and Softball
2008 – Lindsay Bugbee, Women’s Lacrosse and Women’s Soccer
2007 – Lindsay Bugbee, Women’s Lacrosse and Women’s Soccer
2006 – Jen McBride, Women’s Soccer and Women’s Track and Field
2005 – Alisha Miner, Field Hockey and Women’s Track and Field
2004 – Cristina Davis, Women’s Soccer and Women’s Track and Field
2003 – Liz Omura, Field Hockey and Women’s Track and Field
2002 – Katie Olson, Field Hockey and Women’s Track and Field
2001 – Nan Duga, Field Hockey and Softball
2000 – Jen Starek, Field Hockey and Softball
1999 – Jen Starek, Field Hockey and Softball

Senior Male Team Athlete Award
2013 - Greg Falcone, Men's Volleyball
2012 - Josh Carter, Football
2011 - Cal Palumbo, Men's Volleyball
2010 – AJ Nally, Men’s Volleyball
2009 – Jake Beebe, Men’s Lacrosse
2008 – Chris Sharpe, Football and Men’s Lacrosse
2007 – Chris Stack, Baseball
2006 – Derek Yvon, Men’s Basketball and Baseball
2005 – Brian Dewey, Football
2004 – Jesse Baker, Football
2003 – Greg Lardo, Men’s Volleyball
2002 – Michael Russo, Men’s Soccer
2001 – Jeremy Platt, Lacrosse
2000 – Randy Alexander, Basketball
1999 – Mike Fanning, Football

Senior Female “Sylvia Rymarski” Team Athlete Award
2013 - Erin Greenstein, Women's Soccer
2012 - Jackie Moscardelli, Women's Lacrosse and Women's Soccer
2011 - Kelsea Hellyar, Women's Volleyball
2010 – Morgan Rein, Field Hockey
2009 – Jane Kelleher, Field Hockey
2008 – Nicole Hanewich, Women’s Soccer
2007 – Leah Hettrick, Women’s Volleyball
2006 – Meghan Bascetta, Field Hockey
2005 – Lindsey Pardue, Field Hockey
2004 – Kelly McOmber, Women’s Basketball
2003 – Ali Gerrish, Softball
2002 – Melissa Rogers, Field Hockey
2001 – Nan Duga, Field Hockey and Softball
2000 – Sarah Kelley, Field Hockey
1999 – Stephanie Sayball, Softball

Senior Male Individual Athlete Award
2013 - Joe Grippi, Wrestling
2012 - Kevin Coyle, Men's Track and Field
2011 - Brian Sobel, Men's Swimming and Diving
2010 – Steve Headley, Men’s Track and Field
2009 – Mike Griffin, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2008 – Roy Burch, Men’s Swimming and Diving
2007 – Mike Gaeta, Wrestling
2006 – Mike Shaw, Men’s Swimming and Diving
2005 – Louis Arruda, Men’s Swimming and Diving
2004 – Pawel Jaroszewicz, Men’s Track and Field
2003 – Keith Poloskey, Wrestling
2002 – Calvin Johnson, Wrestling
2001 – Brian Roy, Gymnastics
2000 – Howard Hinds, Men’s Swimming and Diving
1999 – Craig Vedrani, Wrestling

Senior Female Individual Athlete Award
2013 - Brittany Baglow, Women's Gymnastics
2012 - Kelly Curtis, Women's Track and Field
2011 - Aimee Doe, Women's Swimming and Diving
2010 – Nikki Hay, Women’s Track and Field
2009 – Moira Price, Women’s Swimming and Diving
2008 – Melissa Nelson, Women’s Swimming and Diving
2007 – Heather Tuden, Women’s Gymnastics
2006 – Sarah Strout, Women’s Swimming and Diving
2005 – Megan Skinner, Women’s Swimming and Diving
2004 – Marisa Clapp, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2003 – Alison Mellage, Women’s Swimming and Diving
2002 – Lindsay Moore, Women’s Swimming and Diving
2001 – Barbara Swallow, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2000 – Ilana Garbowit, Women’s Track and Field
1999 – Nora Kelley, Women’s Swimming and Diving

Junior Male “Walter Skip Daley” Team Athlete Award
2013 - Ryon Lynch, Men's Lacrosse
2012 - Greg Falcone, Men's Volleyball
2011 - Mike Delia, Men's Lacrosse
2010 - Cal Palumbo, Men's Volleyball 2009 – Pat Crean, Men’s Basketball
2008 – Andy Sipe, Men’s Volleyball
2007 – Chris Sharpe – Football and Men’s Lacrosse
2006 – Kyle Cloutier, Men’s Lacrosse
2005 – Taylor Brown, Men’s Lacrosse
2004 – Brandon Mueller, Men’s Volleyball
2003 – Toby Cole, Baseball
2002 – Jesse Baker, Football
2001 – Bill Metzger, Men’s Lacrosse
2000 – Kevin Cahill, Football and Baseball
1999 – Jason Conway, Baseball

Junior Female Team Athlete Award
2013 - Vicky DiNatale, Women's Soccer
2012 - Kelly Blake, Softball
2011 - Jackie Moscardelli, Women's Soccer
2010 – Heather Lively, Women's Volleyball
2009 – Michelle Wlosek, Softball
2008 – Jane Kelleher, Field Hockey
2007 – Brittany Veazie, Field Hockey
2006 – Leah Hettrick, Women’s Volleyball
2005 – Alesia Vaccari, Women’s Volleyball
2004 – Kim Stevens, Field Hockey
2003 – Kelley McOmber, Women’s Basketball
2002 – Ali Gerrish, Softball
2001 – Caroline Black, Field Hockey and Women’s Swimming and Diving
2000 – Robin Chase, Women’s Volleyball
1999 – Sarah Kelley, Field Hockey

Junior Male Individual Athlete Award
2013 - Devin Biscaha, Wrestling
2012 - Derek Longo, Wrestling
2011 - Kevin Coyle, Men's Track and Field
2010 – Brian Sobel, Men's Swimming and Diving
2009 – Steve Headley, Men’s Track and Field
2008 – Mike Griffin, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2007 – Elliot Smith, Wrestling
2006 – Alex Kampersal, Men’s Track and Field
2005 – Mike Shaw, Men’s Diving
2004 – Justin Welch, Men’s Track and Field
2003 – Mike Smith, Men’s Gymnastics
2002 – Keith Poloskey, Men’s Soccer and Wrestling
2001 – Bob Matieka, Man’s Cross Country and Men’s Track and Field
2000 – James Mlynarski – Men’s Gymnastics
1999 – Damien Larkins, Men’s Track and Field

Junior Female Individual Athlete Award
2013 - Kellie Pennington, Women's Swimming
2012 - Crystal Davis, Women's Track
2011 - Courtney Keefe, Women's Swimming and Diving
2010 – Christina Pagella, Women’s Gymnastics
2009 – Nikki Hay, Women’s Track and Field
2008 – Moira Price, Women’s Swimming and Diving
2007 – Alyssa Brigham, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2006 – Jillian Silverman, Women’s Gymnastics
2005 – Yasmin Goris, Women’s Track and Field
2004 – Megan Skinner, Women’s Swimming and Diving
2003 – Marisa Clapp, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2002 – Alison Mellage, Women’s Swimming and Diving
2001 – Lindsay Moore, Women’s Swimming and Diving
2000 – Barbara Swallow, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
1999 – Ilana Garbowit, Women’s Track and Field

Sophomore Male “James A. Curtis” Team Athlete Award
2013 - Max Nacewicz, Football
2012 - Robert Maher, Men's Lacrosse
2011 - Greg Falcone, Men's Volleyball
2010 – Karl Quist, Baseball
2009 – Cal Palumbo, Men’s Volleyball
2008 – Adrian Schippers, Men’s Soccer
2007 – Andy Sipe, Men’s Volleyball
2006 – Chris Sharpe, Football and Men’s Lacrosse
2005 – Kyle Cloutier, Men’s Lacrosse
2004 – Derek Yvon, Men’s Basketball and Baseball
2003 – Brandon Mueller, Men’s Volleyball
2002 – Josh Chasse, Men’s Gymnastics
2001 – Dan Abrahamson, Baseball
2000 – Austin Kimball, Baseball
1999 – Kevin Cahill, Football and Men’s Lacrosse

Sophomore Female Team Athlete Award
2013 - Kelly Haines, Women's Soccer
2012 - Tessa Smolinski, Women's Volleyball
2011 - Erin Greenstein, Women's Soccer
2010 – Kelly Murphy, Women’s Basketball
2009 – Heather Lively, Women’s Volleyball
2008 – Michelle Wlosek, Softball
2007 – Jane Kelleher, Field Hockey
2006 – Denise Fumicello, Softball
2005 – Leah Hettrick, Women’s Volleyball
2004 – Ashley Reves, Women’s Volleyball
2003 – Brianne Pearson, Softball
2002 – Heather Carpenter, Women’s Volleyball
2001 – Alison Passante, Women’s Soccer
2000 – Jennifer Svatik, Women’s Volleyball
1999 – Robin Chase, Women’s Volleyball

Sophomore Male Individual Athlete Award
2013 - Derek Adams, Wrestling
2012 - Ryan Ponce, Men's Gymnastics
2011 - Jimmy Pezzino, Men's Gymnastics
2010 – Ty Evans, Men’s Gymnastics
2009 – Brian Sobel, Men’s Swimming and Diving
2008 – Steve Headley, Men’s Track and Field
2007 – Mike Griffin, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2006 – Roy Burch, Men’s Swimming and Diving
2005 – Mike Gaeta, Wrestling
2004 – Mike Shaw, Men’s Swimming and Diving
2003 – Blake Gulino, Men’s Track and Field
2002 – Josh Chasse, Men’s Gymnastics
2001 – Jason Jackson, Men’s Track and Field
2000 – Keith Poloskey, Wrestling
1999 – James Mlynarski, Men’s Gymnastics

Sophomore Female Individual Athlete Award
2013 - Amanda Martin, Women's Track and Field
2012 - Kellie Pennington, Women's Swimming
2011 - Laurie Jenkins, Women's Track and Field
2010 – Fatima Rose, Women’s Track and Field
2009 – Lacey Carter, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2008 – Nikki Hay, Women’s Track and Field
2007 – Moira Price, Women’s Swimming and Diving
2006 – Kerry McGowan, Women’s Gymnastics
2005 – Natasha Landon, Women’s Track and Field
2004 – Meg Young, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2003 – Megan Skinner, Women’s Swimming and Diving
2002 – Marisa Clapp, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2001 – Alison Mellage, Women’s Swimming and Diving
2000 – Lindsay Moore, Women’s Swimming and Diving
1999 – Barbara Swallow, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field

Freshman Male Team Athlete Award
2013 - Jonathan Marrero, Football
2012 - Angel Perez, Men's Volleyball
2011 - Ryan Malone, Men's Soccer
2010 – Greg Falcone, Men's Volleyball
2009 – Mike Delia, Men’s Lacrosse
2008 – Cal Palumbo, Men’s Volleyball
2007 – Adrian Schippers, Men’s Soccer
2006 – Jimmy Lisowski, Baseball
2005 – Chris Sharpe, Football and Men’s Lacrosse
2004 – Kyle Cloutier, Men’s Lacrosse
2003 – Derek Yvon, Men’s Basketball and Baseball
2002 – Brandon Mueller, Men’s Volleyball
2001 – Chris Hosley, Men’s Volleyball
2000 – Adetokunbo Adewuyi, Men’s Basketball
1999 – Erik Refvik, Men’s Lacrosse

Freshman Female “ Jane Duane” Team Athlete Award
2013 - Jenna Webb, Softball
2012 - Molly Giannattasio, Women's Volleyball
2011 - Tessa Smolinski, Women's Volleyball
2010 – Kelly Blake, Softball
2009 – Kim Giaquinto, Women’s Volleyball
2008 – Bethany Stosz, Women’s Volleyball
2007 – Michelle Wlosek, Softball
2006 – Lauren Peletier, Women’s Soccer
2005 – Tara McCarthy, Women’s Basketball
2004 – Mary Kathryn O’Neil, Women’s Volleyball
2003 – Courtney Goetz, Women’s Soccer
2002 – Molly Desroches, Women’s Soccer
2001 – Kim Capoedeice, Women’s Soccer
2000 – Alison Passante, Women’s Soccer
1999 – Becky Kanupka, Women’s Basketball

Freshman Male “Charles E. Silvia” Individual Athlete Award
2013 - Michael Normoyle, Men's Swimming
2012 - Jack Lewis, Men's Diving
2011 - Ryan Ponce, Men's Gymnastics
2010 – Joe Grippi, Wrestling
2009 – Ty Evans, Men’s Gymnastics
2008 – Josh Fox, Men’s Gymnastics
2007 – Steve Headley, Men’s Track and Field
2006 – Mike Griffin, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2005 – Roy Burch, Men’s Swimming and Diving
2004 – Michael Gaeta, Wrestling
2003 – Mike Shaw, Men’s Swimming and Diving
2002 – Louis Arruda, Men’s Swimming and Diving
2001 – Pat Marchand, Men’s Swimming and Diving
2000 – Michael Hietkamp, Men’s Track and Field
1999 – Keith Poloskey, Wrestling

Freshman Female Individual Athlete Award
2013 - Callie Phillips, Women's Swimming
2012 - Lauren Pocius, Women's Gymnastics
2011 - Kellie Pennington, Women's Swimming and Diving
2010 – Sam Carney, Women’s Tennis
2009 – Kaitlin Reilly, Women’s Swimming and Diving
2008 – Lacey Carter, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2007 – Audrey Lastra, Women’s Gymnastics
2006 – Moira Price, Women’s Swimming and Diving
2005 – Dana Allen, Women’s Diving
2004 – Keriann Hart, Women’s Gymnastics
2003 – Lacey Feduke, Women’s Swimming and Diving
2002 – Megan Skinner, Women’s Swimming and Diving
2001 – Marisa Clapp, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2000 – Alison Mellage, Women’s Swimming and Diving
1999 – Lindsay Moore, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field

“Vic Ohanesian” Courageous Male Athlete Award
2013 - Keaton Pieper, Men's Volleyball
2012 - Sean Nunan, Men's Track and Field
2011 - Josh Fox, Men's Gymnastics
2010 – Darris Owens, Men’s Lacrosse
2009 – No Award
2008 – Justin Zook, Men’s Swimming and Diving
2007 – BJ Sturdivant, Men’s Soccer
2006 – Ross Craig, Men’s Swimming and Diving
2005 – Ricky Albano, Men’s Volleyball
2004 – Matt Smith, Men’s Volleyball
2003 – Ted Brown, Men’s Gymnastics
2002 – Brandon Mahoney, Men’s Track and Field
2001 – James Mlynarski, Men’s Gymnastics
2000 – Brian Dalton, Men’s Lacrosse
1999 – Dan Parks, Men’s Soccer

“Maureen Curry-Rege” Courageous Female Athlete Award
2013 - Amy Entel and Molly Giannattasio, Women's Volleyball
2012 - Paige Rhodes, Women's Diving
2011 - Mia Saimeri, Women's Track and Field
2010 – Audrey Lastra, Women’s Gymnastics
2009 – Lauren Peltier, Women’s Soccer
2008 – No Award
2007 – Erin Doolan, Women’s Lacrosse
2006 – Christine Cotter, Women’s Basketball
2005 – Kate Baumann, Women’s Basketball
2004 – Kim Capodeice, Women’s Soccer
2003 – Laurie Cersosimo, Softball
2002 – Becky Kanupka, Women’s Basketball
2001 – Kristy Murray, Women’s Basketball
2000 – Kristen Mullady, Women’s Lacrosse
1999 – Catherine Hardie, Women’s Soccer

Male Unsung Hero Award
2013 - Mike Becker, Men's Volleyball
2012 - Matt Dugan, Football
2011 - Tim Brady, Football
2010 - Jarred Burrell, Football
2009 – Danny White, Men’s Basketball
2008 – Javier Rosario, Men’s Volleyball
2007 – Adam Feit, Football
2006 –
2005 – Tyson Briggs, Men’s Golf
2004 – Pawel Jaroszewicz, Men’s Track and Field
2003 – Eduardo Stawinski, Men’s Volleyball
2002 – Nick DeMico, Men’s Soccer
2001 – Roberto Cirillo, Men’s Track and Field
2000 – Matt Cerosimo, Football and Men’s Lacrosse
1999 – Tim O’Brien, Volleyball

Female Unsung Hero Award
2013 - Meghan Flanagan, Women's Lacrosse
2012 - Kelsey Dunn, Softball
2011 - Ashley Moreck, Women's Gymnastics
2010 – Meg Cooney, Women's Swimming and Diving
2009 – Meghan Wisell, Women’s Lacrosse
2008 – Kayla Thibeault, Women’s Soccer
2007 – Stephanie Blackman, Softball
2006 –
2005 – Suzanne Caiati, Women’s Tennis
2004 – Amy Bartholomew, Field Hockey
2003 – Julie Winslow, Field Hockey
2002 – Cheryl Lee, Women’s Volleyball
2001 – Shaela Angeleau, Women’s Track and Field
2000 – Suzanne Custer, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
1999 – Cynthy Alsup, Women’s Soccer and Women’s Basketball

Male Scholar Athlete Award
2013 - Tim Vollaro, Golf
2012 - Alex McCabe, Men's Gymnastics
2011 - Blaze Chatham, Wrestling
2010 – Alex Harrison, Men's Volleyball
2009 – Jimmy Lisowski, Baseball
2008 – Justin Nussey, Baseball
2007 – Brian Rose, Football
2006 – Damian Gunningsmith, Football
Mike Shaw, Men’s Swimming and Diving
2005 – Peter Rovinelli, Wrestling and Men’s Lacrosse
2004 – Mike Smith, Men’s Gymnastics
2003 – Ben Bristol, Football
2002 – Tom Duggan, Men’s Cross Country and Men’s Track and Field
2001 – Ben Harwood, Men’s Soccer
2000 – Jason Conway, Baseball
1999 – Eric Chase, Men’s Volleyball

Female Scholar Athlete Award
2013 - Rhian Duggan, Women's Track and Field
2012 - Kelly Curtis, Women's Track and Field
2011 - Jen Courossi, Womens Soccer
2010 – Chelsea Barnicle, Women’s Volleyball
2009 – Kate Battista, Women’s Soccer
2008 – Jess Borsotti, Women’s Cross Country
2007 – Michelle Bongiovanni, Women’s Soccer
2006 – Meg Perry, Women’s Soccer
2005 – Larissa Tabin, Women’s Gymnastics
2004 – Marisa Clapp, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
Kelley McOmber, Women’s Basketball
2003 – Kelley Henry, Women’s Cross Country
2002 – Katie Perchecski, Women’s Gymnastics
2001 – Barbara Swallow, Women’s Cross Country and Women’s Track and Field
2000 – Nicolle Turcic, Women’s Volleyball
1999 – Mary Boiczyk, Women’s Swimming and Diving

Springfield College News Media Recognition Award
2013 - Dick Baker, Springfield Republican
2012 - Justin Felisko, Springfield Student
2011 - Ralph Garcea, Springfield Video Streaming
2010 – Ryan Walsh, Channel 22 TV Sports Anchor
2009 – Neille Giffune, ABC40 Weekend Sports Anchor
2008 – Nick Carboni, Springfield Student
2007 – Garry Brown, Springfield Republican
2006 – No Award
2005 – Joe Deburro, Springfield Republican
2004 – Ben Myers, Springfield Student
2003 –
2002 – Marty Dobrow, Professor of Journalism Springfield College
2001 – Dick Baker, Springfield Union News/ Sunday Republican
2000 – Jamie Podworski, WWLP-TV
1999 – Liz Vogel, ECAC Web Site Director
Game Central: Live Video and Stats

Sign Up for Pride Alerts


Find Us On Facebook

Follow us On Twitter

YouTube

Springfield College Tailgating Policy
Field Policy
Please be advised that no pets shall be brought onto or permitted on any athletic field or playing surface and its immediate surroundings. Seeing eye and assist dog(s) may be permitted on athletic grounds with their owner(s).
Hampton Inn West Springfield
Springfield College 263 Alden Street, Springfield, MA 01109-3797 413.748.3000 | Employment at SC
Copyright 2008-2009 Springfield College. All rights reserved worldwide.
Site design and production: Office of Marketing & Communications.