Licensed to College of the Holy Cross
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/28/2013 03:35 PM
                         HC v Springfield - 10/26/2013                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                            NT    4:07.19   11  
     1) Poole, Kelsey L 22              2) Stracqualursi, Nicolle A 21    
     3) Greco, Christiana 18            4) Pennington, Kellie 21          
                  30.43   1:04.17 (1:04.17)     1:36.48 (32.31)   2:14.09 (1:09.92)
        2:41.67 (27.58)   3:14.60 (1:00.51)     3:39.25 (24.65)     4:07.19 (52.59)
  2 Holy Cross, College of the-NE  'A'                4:16.55    4:10.97    4  
     1) Jacob, Kaitlin M 18             2) DeFloria, Gina D 18            
     3) Cashman, Jessie M 18            4) Pavek, Marielle E 18           
                  31.40   1:04.74 (1:04.74)     1:37.34 (32.60)   2:14.98 (1:10.24)
        2:43.31 (28.33)   3:16.72 (1:01.74)     3:42.10 (25.38)     4:10.97 (54.25)
  3 Springfield College-NE  'B'                            NT    4:19.78    2  
     1) Legsdin, Christine 18           2) Harrington, Angela L 19        
     3) Medeiros, Emily 18              4) Masayda, Mary F 20             
                  31.90   1:05.97 (1:05.97)     1:39.88 (33.91)   2:19.77 (1:13.80)
        2:48.51 (28.74)   3:22.87 (1:03.10)     3:50.29 (27.42)     4:19.78 (56.91)
  4 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    4:23.84  
     1) Quinn, Shannon C 19             2) McGowan, Eileen 21             
     3) Burns, Sloane C 20              4) Gilbert, Jennifer R 20         
                  32.89   1:07.11 (1:07.11)     1:41.36 (34.25)   2:20.91 (1:13.80)
        2:50.39 (29.48)   3:24.28 (1:03.37)     3:51.91 (27.63)     4:23.84 (59.56)
  5 Springfield College-NE  'C'                            NT    4:25.33  
     1) Heschle, Allison N 19           2) Roy, Tanya 21                  
     3) Simpson, Kaitlin E 21           4) Estabrook, Haley E 18          
                  33.90   1:07.98 (1:07.98)     1:42.29 (34.31)   2:21.28 (1:13.30)
        2:50.97 (29.69)   3:25.79 (1:04.51)     3:53.30 (27.51)     4:25.33 (59.54)
  6 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    4:36.99  
     1) O'Brien, Claire E 20            2) Nash, Jenn A 18                
     3) Evans, Katie A 18               4) Poremba, Kelsey 21             
                  34.89   1:11.30 (1:11.30)     1:47.46 (36.16)   2:29.19 (1:17.89)
        3:00.73 (31.54)   3:37.26 (1:08.07)     4:05.25 (27.99)     4:36.99 (59.73)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holy Cross, College of the-NE  'A'                3:46.12    3:41.25   11  
     1) Yburan, Jan 21                  2) Swain, Jack G 20               
     3) Wright, Tyler M 19              4) Kearns, Max M 20               
                  26.59       55.11 (55.11)     1:22.99 (27.88)   1:56.02 (1:00.91)
        2:20.44 (24.42)     2:49.76 (53.74)     3:13.82 (24.06)     3:41.25 (51.49)
  2 Springfield College-NE  'A'                            NT    3:46.72    4  
     1) Fay, Daniel T 19                2) Mills, Brad T 20               
     3) Ernst, Benjamin 20              4) Cassidy, Hayden F 20           
                  28.85       58.75 (58.75)     1:28.37 (29.62)   2:01.62 (1:02.87)
        2:26.47 (24.85)     2:56.66 (55.04)     3:20.38 (23.72)     3:46.72 (50.06)
  3 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    3:47.85    2  
     1) MacNeil, Kevin P 19             2) Collins, Brendan M 20          
     3) McLaughlin, Jacob L 20          4) Terranova, Joe A 19            
                  28.33       58.60 (58.60)     1:27.86 (29.26)   2:00.63 (1:02.03)
        2:25.99 (25.36)     2:56.42 (55.79)     3:20.57 (24.15)     3:47.85 (51.43)
  4 Springfield College-NE  'B'                            NT    3:58.67  
     1) Dullard, Kelly Z 19             2) Scala, Eric 21                 
     3) Lariviere, Sam E 19             4) Grudzien, Sam 19               
                  28.47       58.66 (58.66)     1:29.75 (31.09)   2:05.82 (1:07.16)
        2:32.72 (26.90)     3:04.63 (58.81)     3:30.45 (25.82)     3:58.67 (54.04)
  5 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    4:04.24  
     1) Horigan, Thomas T 20            2) Higgins, Andrew J 18           
     3) Mullany, Dave W 19              4) Liddy, Tim 21                  
                  31.17   1:04.15 (1:04.15)     1:35.01 (30.86)   2:10.38 (1:06.23)
        2:38.29 (27.91)   3:10.82 (1:00.44)     3:35.46 (24.64)     4:04.24 (53.42)
  6 Springfield College-NE  'C'                            NT    4:06.21  
     1) Oemcke, Evan P 18               2) Stringfellow, Robert P 20      
     3) Kobani, Nicholas A 21           4) Santiago, Julian P 18          
                  32.11   1:04.78 (1:04.78)     1:36.16 (31.38)   2:11.41 (1:06.63)
        2:39.39 (27.98)     3:11.04 (59.63)     3:36.53 (25.49)     4:06.21 (55.17)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Ashleigh M        20 Springfield-NE            NT   11:04.20    9  
                  30.16     1:02.48 (32.32)     1:34.72 (32.24)     2:07.58 (32.86)
        2:40.60 (33.02)     3:14.16 (33.56)     3:47.40 (33.24)     4:20.99 (33.59)
        4:54.55 (33.56)     5:28.49 (33.94)     6:02.43 (33.94)     6:36.36 (33.93)
        7:10.32 (33.96)     7:44.87 (34.55)     8:18.43 (33.56)     8:51.89 (33.46)
        9:25.41 (33.52)     9:58.79 (33.38)    10:32.30 (33.51)    11:04.20 (31.90)
  2 Harrison, Colleen J       19 Holy Cross-NE       11:06.38   11:11.98    4  
                  30.71     1:03.34 (32.63)     1:35.73 (32.39)     2:08.79 (33.06)
        2:41.95 (33.16)     3:15.03 (33.08)     3:47.98 (32.95)     4:21.60 (33.62)
        4:55.52 (33.92)     5:29.84 (34.32)     6:02.51 (32.67)     6:36.03 (33.52)
        7:10.06 (34.03)     7:45.03 (34.97)     8:19.58 (34.55)     8:53.79 (34.21)
        9:27.90 (34.11)    10:02.09 (34.19)    10:36.84 (34.75)    11:11.98 (35.14)
  3 Lane, Kristin M           18 Holy Cross-NE       11:19.57   11:27.66    3  
                  30.53     1:04.02 (33.49)     1:38.00 (33.98)     2:12.05 (34.05)
        2:46.74 (34.69)     3:21.39 (34.65)     3:55.83 (34.44)     4:30.43 (34.60)
        5:05.00 (34.57)     5:39.92 (34.92)     6:14.56 (34.64)     6:49.36 (34.80)
        7:24.29 (34.93)     7:58.72 (34.43)     8:33.53 (34.81)     9:08.62 (35.09)
        9:43.67 (35.05)    10:18.61 (34.94)    10:53.54 (34.93)    11:27.66 (34.12)
  4 Callahan, Jenna M         21 Springfield-NE            NT   11:33.47    2  
                  31.70     1:05.39 (33.69)     1:39.99 (34.60)     2:14.79 (34.80)
        2:49.88 (35.09)     3:24.72 (34.84)     3:59.81 (35.09)     4:35.03 (35.22)
        5:10.22 (35.19)     5:45.56 (35.34)     6:20.55 (34.99)     6:55.52 (34.97)
        7:30.56 (35.04)     8:05.40 (34.84)     8:40.26 (34.86)     9:15.41 (35.15)
        9:50.05 (34.64)    10:25.41 (35.36)    11:00.09 (34.68)    11:33.47 (33.38)
  5 Villani, Anna L           21 Holy Cross-NE       11:37.22   11:35.40    1  
                  32.29     1:07.03 (34.74)     1:42.16 (35.13)     2:17.59 (35.43)
        2:53.02 (35.43)     3:28.58 (35.56)     4:03.91 (35.33)     4:39.56 (35.65)
        5:15.17 (35.61)     5:50.94 (35.77)     6:26.54 (35.60)     7:02.67 (36.13)
        7:38.30 (35.63)     8:13.80 (35.50)     8:48.33 (34.53)     9:22.72 (34.39)
        9:57.15 (34.43)    10:31.89 (34.74)    11:06.95 (35.06)    11:35.40 (28.45)
  6 Waechter, Natalie A       18 Springfield-NE            NT   11:48.90  
                  32.48     1:07.63 (35.15)     1:43.16 (35.53)     2:18.61 (35.45)
        2:54.27 (35.66)     3:29.33 (35.06)     4:04.51 (35.18)     4:39.38 (34.87)
        5:14.65 (35.27)     5:49.97 (35.32)     6:25.30 (35.33)     7:00.87 (35.57)
        7:36.38 (35.51)     8:12.03 (35.65)     8:47.72 (35.69)     9:23.41 (35.69)
        9:59.85 (36.44)    10:36.57 (36.72)    11:13.26 (36.69)    11:48.90 (35.64)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geraghty, Pat T           21 Springfield-NE            NT   10:29.06    9  
                  28.03       59.38 (31.35)     1:30.90 (31.52)     2:02.24 (31.34)
        2:34.06 (31.82)     3:05.83 (31.77)     3:37.69 (31.86)     4:09.21 (31.52)
        4:40.88 (31.67)     5:12.57 (31.69)     5:44.34 (31.77)     6:16.16 (31.82)
        6:48.33 (32.17)     7:20.41 (32.08)     7:52.08 (31.67)     8:24.08 (32.00)
        8:55.47 (31.39)     9:27.40 (31.93)     9:58.84 (31.44)    10:29.06 (30.22)
  2 Vatkevich, John M         21 Springfield-NE            NT   10:35.57    4  
                  28.65       59.35 (30.70)     1:31.00 (31.65)     2:02.71 (31.71)
        2:34.52 (31.81)     3:06.21 (31.69)     3:37.76 (31.55)     4:09.54 (31.78)
        4:41.14 (31.60)     5:13.16 (32.02)     5:45.34 (32.18)     6:17.83 (32.49)
        6:49.92 (32.09)     7:22.60 (32.68)     7:55.30 (32.70)     8:28.08 (32.78)
        9:00.76 (32.68)     9:33.55 (32.79)    10:05.33 (31.78)    10:35.57 (30.24)
  3 Mullany, Dave W           19 Holy Cross-NE       10:42.02   10:35.62    3  
                  27.15       56.83 (29.68)     1:27.69 (30.86)     1:58.99 (31.30)
        2:31.13 (32.14)     3:03.48 (32.35)     3:35.99 (32.51)     4:08.34 (32.35)
        4:41.23 (32.89)     5:13.68 (32.45)     5:46.28 (32.60)     6:19.16 (32.88)
        6:52.19 (33.03)     7:24.81 (32.62)     7:57.78 (32.97)     8:30.46 (32.68)
        9:02.84 (32.38)     9:34.88 (32.04)    10:06.58 (31.70)    10:35.62 (29.04)
  4 O'Connor, Kevin           21 Holy Cross-NE       10:52.55   10:44.93    2  
                  28.88       59.50 (30.62)     1:30.93 (31.43)     2:02.89 (31.96)
        2:35.11 (32.22)     3:07.40 (32.29)     3:39.87 (32.47)     4:12.43 (32.56)
        4:45.19 (32.76)     5:17.94 (32.75)     5:50.67 (32.73)     6:23.51 (32.84)
        6:56.40 (32.89)     7:29.18 (32.78)     8:02.05 (32.87)     8:34.73 (32.68)
        9:07.59 (32.86)     9:40.48 (32.89)    10:13.10 (32.62)    10:44.93 (31.83)
  5 Lensing, Peter F          22 Springfield-NE            NT   11:59.58    1  
                  29.47     1:02.40 (32.93)     1:35.93 (33.53)     2:10.56 (34.63)
        2:45.52 (34.96)     3:20.80 (35.28)     3:56.38 (35.58)     4:32.01 (35.63)
        5:08.26 (36.25)     5:45.32 (37.06)     6:22.51 (37.19)     7:00.64 (38.13)
        7:37.42 (36.78)     8:15.15 (37.73)     8:52.22 (37.07)     9:30.09 (37.87)
       10:08.46 (38.37)    10:45.46 (37.00)    11:22.60 (37.14)    11:59.58 (36.98)
  6 Finnerty, Jack G          18 Holy Cross-NE             NT   12:09.46  
                  29.42     1:02.87 (33.45)     1:38.47 (35.60)     2:14.44 (35.97)
        2:50.61 (36.17)     3:27.43 (36.82)     4:05.09 (37.66)     4:42.27 (37.18)
        5:19.95 (37.68)     5:57.07 (37.12)     6:34.64 (37.57)     7:12.47 (37.83)
        7:50.04 (37.57)   9:43.18 (1:53.14)    10:20.52 (37.34)    10:57.59 (37.07)
       11:34.33 (36.74)    12:09.46 (35.13)                                        
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Callie A        19 Springfield-NE            NT    2:00.80    9  
                  28.77       59.27 (30.50)     1:30.04 (30.77)     2:00.80 (30.76)
  2 Cashman, Jessie M         18 Holy Cross-NE             NT    2:05.44    4  
                  29.35     1:00.93 (31.58)     1:33.33 (32.40)     2:05.44 (32.11)
  3 Phoenix, Ashley J         19 Springfield-NE            NT    2:06.33    3  
                  29.98     1:01.88 (31.90)     1:34.56 (32.68)     2:06.33 (31.77)
  4 Estabrook, Haley E        18 Springfield-NE            NT    2:08.44    2  
                  30.57     1:03.14 (32.57)     1:36.22 (33.08)     2:08.44 (32.22)
  5 Schulte, Mary Kate        20 Holy Cross-NE        2:08.91    2:09.82    1  
                  29.51     1:02.43 (32.92)     1:36.49 (34.06)     2:09.82 (33.33)
  6 Gilbert, Jennifer R       20 Holy Cross-NE             NT    2:10.53  
                  30.77     1:03.51 (32.74)     1:36.90 (33.39)     2:10.53 (33.63)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scotto, Jason J           21 Springfield-NE            NT    1:49.97    9  
                  26.02       53.77 (27.75)     1:21.96 (28.19)     1:49.97 (28.01)
  2 Cietek, Zachary M         21 Holy Cross-NE        1:54.93    1:52.39    4  
                  26.32       54.47 (28.15)     1:23.40 (28.93)     1:52.39 (28.99)
  3 Noone, Michael D          20 Holy Cross-NE        1:54.43    1:53.65    3  
                  26.40       55.11 (28.71)     1:24.99 (29.88)     1:53.65 (28.66)
  4 Dullard, Kelly Z          19 Springfield-NE            NT    1:54.12    2  
                  27.20       55.56 (28.36)     1:24.76 (29.20)     1:54.12 (29.36)
  5 Kearns, Max M             20 Holy Cross-NE        1:55.08    1:54.19    1  
                  27.08       56.29 (29.21)     1:25.69 (29.40)     1:54.19 (28.50)
  6 Kobani, Nicholas A        21 Springfield-NE            NT    1:58.71  
                  27.77       57.55 (29.78)     1:28.01 (30.46)     1:58.71 (30.70)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poole, Kelsey L           22 Springfield-NE            NT    1:03.29    9  
                  31.49     1:03.29 (31.80)                                        
  2 Jacob, Kaitlin M          18 Holy Cross-NE        1:05.08    1:06.30    4  
                  32.32     1:06.30 (33.98)                                        
  3 O'Brien, Claire E         20 Holy Cross-NE        1:05.75    1:07.20    3  
                  32.87     1:07.20 (34.33)                                        
  4 Heschle, Allison N        19 Springfield-NE            NT    1:09.18    2  
                  34.56     1:09.18 (34.62)                                        
  5 Batch, Katherine          21 Springfield-NE            NT    1:10.03    1  
                  34.46     1:10.03 (35.57)                                        
  6 Quinn, Shannon C          19 Holy Cross-NE        1:12.00    1:11.63  
                  34.71     1:11.63 (36.92)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               21 Holy Cross-NE          55.29      56.08    9  
                  27.14       56.08 (28.94)                                        
  2 Lahr, Walker S            20 Holy Cross-NE        1:00.45      57.76    4  
                  27.96       57.76 (29.80)                                        
  3 Horigan, Thomas T         20 Holy Cross-NE          58.09      57.86    3  
                  28.14       57.86 (29.72)                                        
  4 Fay, Daniel T             19 Springfield-NE            NT      58.06    2  
                  28.27       58.06 (29.79)                                        
  5 Ernst, Benjamin           20 Springfield-NE            NT    1:00.22    1  
                  29.21     1:00.22 (31.01)                                        
  6 Oemcke, Evan P            18 Springfield-NE            NT    1:04.79  
                  31.92     1:04.79 (32.87)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stracqualursi, Nicolle A  21 Springfield-NE            NT    1:10.22    9  
                  33.36     1:10.22 (36.86)                                        
  2 DeFloria, Gina D          18 Holy Cross-NE        1:11.88    1:11.50    4  
                  33.29     1:11.50 (38.21)                                        
  3 McFadden, Marley J        19 Springfield-NE            NT    1:13.35    3  
                  34.75     1:13.35 (38.60)                                        
  4 McGowan, Eileen           21 Holy Cross-NE        1:16.71    1:15.37    2  
                  35.33     1:15.37 (40.04)                                        
  5 Roy, Tanya                21 Springfield-NE            NT    1:15.48    1  
                  36.50     1:15.48 (38.98)                                        
  6 Nash, Jenn A              18 Holy Cross-NE        1:15.52    1:17.20  
                  36.33     1:17.20 (40.87)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Normoyle, Michael J       19 Springfield-NE            NT    1:00.64    9  
                  28.55     1:00.64 (32.09)                                        
  2 Higgins, Andrew J         18 Holy Cross-NE        1:03.67    1:01.66    4  
                  29.71     1:01.66 (31.95)                                        
  3 Swain, Jack G             20 Holy Cross-NE        1:01.70    1:02.27    3  
                  29.06     1:02.27 (33.21)                                        
  4 Mills, Brad T             20 Springfield-NE            NT    1:03.22    2  
                  29.86     1:03.22 (33.36)                                        
  5 Liddy, Tim                21 Holy Cross-NE        1:06.27    1:05.52    1  
                  30.92     1:05.52 (34.60)                                        
  6 Scala, Eric               21 Springfield-NE            NT    1:08.44  
                  32.21     1:08.44 (36.23)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Kristin M           18 Holy Cross-NE        2:28.41    2:24.69    9  
                  31.90     1:08.68 (36.78)     1:46.29 (37.61)     2:24.69 (38.40)
  2 Medeiros, Emily           18 Springfield-NE            NT    2:25.61    4  
                  32.46     1:10.30 (37.84)     1:48.78 (38.48)     2:25.61 (36.83)
  3 Simpson, Kaitlin E        21 Springfield-NE            NT    2:26.44    3  
                  32.96     1:08.99 (36.03)     1:46.65 (37.66)     2:26.44 (39.79)
  4 Evans, Katie A            18 Holy Cross-NE        2:24.98    2:26.50    2  
                  31.57     1:08.09 (36.52)     1:47.99 (39.90)     2:26.50 (38.51)
  5 Villani, Anna L           21 Holy Cross-NE        2:25.57    2:26.78    1  
                  33.16     1:10.65 (37.49)     1:48.55 (37.90)     2:26.78 (38.23)
  6 Woodman, Allyssa T        19 Springfield-NE            NT    2:32.49  
                  33.41     1:11.09 (37.68)     1:50.95 (39.86)     2:32.49 (41.54)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geraghty, Pat T           21 Springfield-NE            NT    2:04.48    9  
                  28.65     1:01.26 (32.61)     1:33.44 (32.18)     2:04.48 (31.04)
  2 Bates, Matt C             19 Holy Cross-NE        2:11.98    2:10.80    4  
                  28.15     1:00.83 (32.68)     1:35.31 (34.48)     2:10.80 (35.49)
  3 Murphy, Phillip           20 Springfield-NE            NT    2:10.87    3  
                  29.71     1:02.65 (32.94)     1:36.77 (34.12)     2:10.87 (34.10)
  4 Young, Alex E             18 Holy Cross-NE             NT    2:13.90    2  
                  29.04     1:02.36 (33.32)     1:37.63 (35.27)     2:13.90 (36.27)
  5 Lariviere, Sam E          19 Springfield-NE            NT    2:15.78    1  
                  29.92     1:03.19 (33.27)     1:37.69 (34.50)     2:15.78 (38.09)
  6 McLaughlin, Jacob L       20 Holy Cross-NE        2:13.73    2:16.65  
                  29.94     1:03.89 (33.95)     1:39.09 (35.20)     2:16.65 (37.56)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        21 Springfield-NE            NT      24.35    9  
  2 Pavek, Marielle E         18 Holy Cross-NE          24.77      25.15    4  
  3 Dyjak, Delaney            18 Springfield-NE            NT      25.43    3  
  4 Masayda, Mary F           20 Springfield-NE            NT      26.07    2  
  5 Schulte, Mary Kate        20 Holy Cross-NE          26.04      26.38    1  
  6 Poremba, Kelsey           21 Holy Cross-NE          26.77      27.13  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               21 Holy Cross-NE          22.20      22.35    9  
  2 Scotto, Jason J           21 Springfield-NE            NT      23.14    4  
  3 Cassidy, Hayden F         20 Springfield-NE            NT      23.42    3  
  4 Gibbons, Patrick          21 Holy Cross-NE          23.48      24.02    2  
  5 Olivieri, Andrew D        20 Holy Cross-NE          23.54      24.03    1  
  6 Crampton, Tim             21 Springfield-NE            NT      24.98  
 -- Terranova, Joe A          19 Holy Cross-NE          24.29     X24.09  
 -- Chelmow, Ben              20 Holy Cross-NE          24.66     X25.02  
 -- Russo, Anthony            21 Holy Cross-NE          24.77     X25.03  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzmiller, Morgan        18 Springfield-NE            NP     238.95    9  
  2 Avdoulos, Melanie         19 Springfield-NE            NP     213.30    4  
  3 Breitweiser, Kyra M       21 Springfield-NE            NP     190.27    3  
  4 LiCalzi, Alicia R         21 Holy Cross-NE         166.40     173.93    2  
  5 Lebowitz, Adriana D       17 Holy Cross-NE             NP     157.66    1  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Jack S             20 Springfield-NE            NP     289.50    9  
  2 Smith, Pat                21 Springfield-NE            NP     262.35    4  
  3 Videtti, Nick             21 Holy Cross-NE         185.30     260.40    3  
  4 Card, Michael             21 Springfield-NE            NP     206.55    2  
  5 Higgins, Brendan P        20 Holy Cross-NE         131.15     185.32    1  
  6 Keating, Christopher J       Holy Cross-NE         112.55     139.42  
  7 Chevalier, Robert         19 Holy Cross-NE             NP     112.19  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Kellie        21 Springfield-NE            NT      54.17    9  
                  26.80       54.17 (27.37)                                        
  2 Pavek, Marielle E         18 Holy Cross-NE          54.36      55.65    4  
                  26.73       55.65 (28.92)                                        
  3 Phillips, Callie A        19 Springfield-NE            NT      56.15    3  
                  27.61       56.15 (28.54)                                        
  4 Dyjak, Delaney            18 Springfield-NE            NT      57.28    2  
                  28.32       57.28 (28.96)                                        
  5 Schulte, Mary Kate        20 Holy Cross-NE          57.50      59.30    1  
                  28.87       59.30 (30.43)                                        
  6 Poremba, Kelsey           21 Holy Cross-NE          58.30      59.54  
                  28.77       59.54 (30.77)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scotto, Jason J           21 Springfield-NE            NT      50.13    9  
                  24.72       50.13 (25.41)                                        
  2 Cassidy, Hayden F         20 Springfield-NE            NT      50.89    4  
                  24.76       50.89 (26.13)                                        
  3 Kearns, Max M             20 Holy Cross-NE          51.92      52.54    3  
                  25.16       52.54 (27.38)                                        
  4 Gibbons, Patrick          21 Holy Cross-NE          53.01      52.56    2  
                  25.18       52.56 (27.38)                                        
  5 Olivieri, Andrew D        20 Holy Cross-NE          52.37      52.85    1  
                  24.86       52.85 (27.99)                                        
  6 Crampton, Tim             21 Springfield-NE            NT      55.65  
                  26.44       55.65 (29.21)                                        
 -- Chelmow, Ben              20 Holy Cross-NE          55.19     X54.30  
                  26.42       54.30 (27.88)                                        
 -- Grudzien, Sam             19 Springfield-NE            NT     X54.37  
                  26.53       54.37 (27.84)                                        
 -- Beauvais, Alex            19 Springfield-NE            NT     X54.54  
                  26.46       54.54 (28.08)                                        
 -- Terranova, Joe A          19 Holy Cross-NE          55.30     X54.79  
                  25.97       54.79 (28.82)                                        
 -- Finnerty, Jack G          18 Holy Cross-NE          58.37     X57.73  
                  27.39       57.73 (30.34)                                        
 -- Santiago, Julian P        18 Springfield-NE            NT     X57.91  
                  27.62       57.91 (30.29)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poole, Kelsey L           22 Springfield-NE            NT    2:14.13    9  
                  32.18     1:05.70 (33.52)     1:39.94 (34.24)     2:14.13 (34.19)
  2 O'Brien, Claire E         20 Holy Cross-NE        2:20.69    2:20.79    4  
                  32.93     1:08.04 (35.11)     1:45.09 (37.05)     2:20.79 (35.70)
  3 Jacob, Kaitlin M          18 Holy Cross-NE        2:20.37    2:21.25    3  
                  33.31     1:08.83 (35.52)     1:44.65 (35.82)     2:21.25 (36.60)
  4 Heschle, Allison N        19 Springfield-NE            NT    2:23.45    2  
                  35.23     1:11.29 (36.06)     1:47.94 (36.65)     2:23.45 (35.51)
  5 Legsdin, Christine        18 Springfield-NE            NT    2:25.55    1  
                  34.33     1:10.31 (35.98)     1:47.96 (37.65)     2:25.55 (37.59)
  6 Quinn, Shannon C          19 Holy Cross-NE        2:32.35    2:34.56  
                  36.64     1:15.55 (38.91)     1:55.45 (39.90)     2:34.56 (39.11)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yburan, Jan               21 Holy Cross-NE        2:00.73    2:02.58    9  
                  28.21       58.72 (30.51)     1:30.49 (31.77)     2:02.58 (32.09)
  2 Dullard, Kelly Z          19 Springfield-NE            NT    2:08.13    4  
                  29.88     1:01.45 (31.57)     1:34.18 (32.73)     2:08.13 (33.95)
  3 Fay, Daniel T             19 Springfield-NE            NT    2:08.17    3  
                  30.41     1:02.81 (32.40)     1:35.94 (33.13)     2:08.17 (32.23)
  4 Horigan, Thomas T         20 Holy Cross-NE        2:10.22    2:09.78    2  
                  29.97     1:02.35 (32.38)     1:36.42 (34.07)     2:09.78 (33.36)
  5 Lahr, Walker S            20 Holy Cross-NE             NT    2:11.06    1  
                  29.99     1:03.00 (33.01)     1:37.43 (34.43)     2:11.06 (33.63)
  6 Oemcke, Evan P            18 Springfield-NE            NT    2:20.21  
                  33.25     1:08.33 (35.08)     1:44.38 (36.05)     2:20.21 (35.83)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stracqualursi, Nicolle A  21 Springfield-NE            NT    2:36.47    9  
                  36.01     1:15.50 (39.49)     1:55.99 (40.49)     2:36.47 (40.48)
  2 DeFloria, Gina D          18 Holy Cross-NE        2:38.09    2:36.64    4  
                  35.76     1:16.74 (40.98)     1:57.44 (40.70)     2:36.64 (39.20)
  3 McFadden, Marley J        19 Springfield-NE            NT    2:38.52    3  
                  36.17     1:16.61 (40.44)     1:57.65 (41.04)     2:38.52 (40.87)
  4 Harrington, Angela L      19 Springfield-NE            NT    2:40.01    2  
                  36.34     1:17.22 (40.88)     1:58.42 (41.20)     2:40.01 (41.59)
  5 Nash, Jenn A              18 Holy Cross-NE        2:41.49    2:44.77    1  
                  37.59     1:18.51 (40.92)     2:01.63 (43.12)     2:44.77 (43.14)
  6 McGowan, Eileen           21 Holy Cross-NE        2:43.62    2:47.24  
                  38.18     1:19.07 (40.89)     2:02.46 (43.39)     2:47.24 (44.78)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Normoyle, Michael J       19 Springfield-NE            NT    2:14.46    9  
                  30.89     1:04.91 (34.02)     1:39.55 (34.64)     2:14.46 (34.91)
  2 Higgins, Andrew J         18 Holy Cross-NE        2:16.54    2:15.14    4  
                  30.53     1:04.74 (34.21)     1:40.30 (35.56)     2:15.14 (34.84)
  3 Swain, Jack G             20 Holy Cross-NE        2:16.83    2:18.09    3  
                  31.05     1:05.96 (34.91)     1:42.24 (36.28)     2:18.09 (35.85)
  4 Mills, Brad T             20 Springfield-NE            NT    2:19.03    2  
                  31.47     1:06.69 (35.22)     1:42.49 (35.80)     2:19.03 (36.54)
  5 Collins, Brendan M        20 Holy Cross-NE        2:27.53    2:25.47    1  
                  33.11     1:09.19 (36.08)     1:46.85 (37.66)     2:25.47 (38.62)
  6 Stringfellow, Robert P    20 Springfield-NE            NT    2:29.23  
                  33.74     1:11.77 (38.03)     1:50.60 (38.83)     2:29.23 (38.63)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Colleen J       19 Holy Cross-NE        5:20.99    5:26.64    9  
                  28.80     1:00.75 (31.95)     1:33.30 (32.55)     2:05.99 (32.69)
        2:40.03 (34.04)     3:13.38 (33.35)     3:47.26 (33.88)     4:20.89 (33.63)
        4:54.17 (33.28)     5:26.64 (32.47)                                        
  2 Lane, Kristin M           18 Holy Cross-NE        5:36.15    5:34.06    4  
                  30.20     1:03.10 (32.90)     1:36.67 (33.57)     2:10.75 (34.08)
        2:44.91 (34.16)     3:18.92 (34.01)     3:52.83 (33.91)     4:26.91 (34.08)
        5:00.77 (33.86)     5:34.06 (33.29)                                        
  3 Phoenix, Ashley J         19 Springfield-NE            NT    5:43.26    3  
                  30.87     1:04.48 (33.61)     1:39.28 (34.80)     2:13.71 (34.43)
        2:48.48 (34.77)     3:23.00 (34.52)     3:58.14 (35.14)     4:33.14 (35.00)
        5:08.33 (35.19)     5:43.26 (34.93)                                        
  4 Estabrook, Haley E        18 Springfield-NE            NT    5:49.05    2  
                  32.28     1:07.29 (35.01)     1:42.41 (35.12)     2:17.96 (35.55)
        2:53.71 (35.75)     3:29.09 (35.38)     4:04.68 (35.59)     4:40.67 (35.99)
        5:15.92 (35.25)     5:49.05 (33.13)                                        
  5 Gilbert, Jennifer R       20 Holy Cross-NE             NT    5:53.25    1  
                  32.14     1:06.81 (34.67)     1:42.10 (35.29)     2:17.88 (35.78)
        2:53.59 (35.71)     3:28.79 (35.20)     4:03.99 (35.20)     4:40.03 (36.04)
        5:16.64 (36.61)     5:53.25 (36.61)                                        
  6 Fagerholm, Abby M         18 Springfield-NE            NT    6:01.49  
                  31.49     1:06.67 (35.18)     1:42.62 (35.95)     2:19.03 (36.41)
        2:55.31 (36.28)     3:31.99 (36.68)     4:09.76 (37.77)     4:47.21 (37.45)
        5:25.19 (37.98)     6:01.49 (36.30)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vatkevich, John M         21 Springfield-NE            NT    5:07.17    9  
                  28.47       58.97 (30.50)     1:29.34 (30.37)     2:00.35 (31.01)
        2:31.43 (31.08)     3:02.67 (31.24)     3:34.02 (31.35)     4:05.41 (31.39)
        4:36.71 (31.30)     5:07.17 (30.46)                                        
  2 Mullany, Dave W           19 Holy Cross-NE        5:08.32    5:08.18    4  
                  28.48       59.40 (30.92)     1:30.25 (30.85)     2:01.46 (31.21)
        2:33.10 (31.64)     3:04.43 (31.33)     3:35.46 (31.03)     4:06.57 (31.11)
        4:37.87 (31.30)     5:08.18 (30.31)                                        
  3 Murphy, Phillip           20 Springfield-NE            NT    5:11.88    3  
                  28.79       59.50 (30.71)     1:30.64 (31.14)     2:02.43 (31.79)
        2:34.17 (31.74)     3:06.20 (32.03)     3:37.92 (31.72)     4:09.53 (31.61)
        4:41.01 (31.48)     5:11.88 (30.87)                                        
  4 O'Connor, Kevin           21 Holy Cross-NE        5:14.91    5:13.47    2  
                  28.28       58.80 (30.52)     1:30.16 (31.36)     2:02.11 (31.95)
        2:34.25 (32.14)     3:06.44 (32.19)     3:38.78 (32.34)     4:11.03 (32.25)
        4:42.72 (31.69)     5:13.47 (30.75)                                        
  5 Cietek, Zachary M         21 Holy Cross-NE        5:14.04    5:16.28    1  
                  28.11       58.88 (30.77)     1:30.46 (31.58)     2:02.68 (32.22)
        2:35.06 (32.38)     3:07.17 (32.11)     3:39.80 (32.63)     4:12.35 (32.55)
        4:45.19 (32.84)     5:16.28 (31.09)                                        
  6 Beauvais, Alex            19 Springfield-NE            NT    5:30.44  
                  29.14     1:00.70 (31.56)     1:33.37 (32.67)     2:06.01 (32.64)
        2:39.43 (33.42)     3:13.49 (34.06)     3:47.82 (34.33)     4:22.37 (34.55)
        4:56.71 (34.34)     5:30.44 (33.73)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greco, Christiana         18 Springfield-NE            NT      59.25    9  
                  27.92       59.25 (31.33)                                        
  2 Cashman, Jessie M         18 Holy Cross-NE        1:03.60    1:03.99    4  
                  29.53     1:03.99 (34.46)                                        
  3 Evans, Katie A            18 Holy Cross-NE        1:04.80    1:04.61    3  
                  30.29     1:04.61 (34.32)                                        
  4 Simpson, Kaitlin E        21 Springfield-NE            NT    1:05.59    2  
                  30.53     1:05.59 (35.06)                                        
  5 Villani, Anna L           21 Holy Cross-NE        1:04.08    1:07.10    1  
                  31.74     1:07.10 (35.36)                                        
  6 Woodman, Allyssa T        19 Springfield-NE            NT    1:07.83  
                  32.24     1:07.83 (35.59)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Tyler M           19 Holy Cross-NE             NT      54.16    9  
                  25.89       54.16 (28.27)                                        
  2 Geraghty, Pat T           21 Springfield-NE            NT      55.63    4  
                  26.46       55.63 (29.17)                                        
  3 Ernst, Benjamin           20 Springfield-NE            NT      56.22    3  
                  26.31       56.22 (29.91)                                        
  4 Brower, Michael R         20 Holy Cross-NE          57.46      57.21    2  
                  26.20       57.21 (31.01)                                        
  5 Bates, Matt C             19 Holy Cross-NE          58.34      58.63    1  
                  27.35       58.63 (31.28)                                        
  6 Lensing, Peter F          22 Springfield-NE            NT    1:03.63  
                  29.45     1:03.63 (34.18)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breitweiser, Kyra M       21 Springfield-NE            NP     233.62    9  
  2 Avdoulos, Melanie         19 Springfield-NE            NP     201.82    4  
  3 LiCalzi, Alicia R         21 Holy Cross-NE         196.20     195.22    3  
  4 Kitzmiller, Morgan        18 Springfield-NE            NP     172.80    2  
  5 Lebowitz, Adriana D       17 Holy Cross-NE             NP     156.60    1  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Jack S             20 Springfield-NE            NP     273.67    9  
  2 Videtti, Nick             21 Holy Cross-NE         227.35     249.45    4  
  3 Smith, Pat                21 Springfield-NE            NP     248.40    3  
  4 Card, Michael             21 Springfield-NE            NP     228.22    2  
  5 Higgins, Brendan P        20 Holy Cross-NE         176.90     174.31    1  
  6 Keating, Christopher J       Holy Cross-NE         132.45     138.75  
  7 Chevalier, Robert         19 Holy Cross-NE         108.90     126.00  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacob, Kaitlin M          18 Holy Cross-NE             NT    2:25.96    9  
                  31.79     1:08.06 (36.27)     1:52.48 (44.42)     2:25.96 (33.48)
  2 Cashman, Jessie M         18 Holy Cross-NE             NT    2:26.52    4  
                  30.48     1:06.39 (35.91)     1:50.74 (44.35)     2:26.52 (35.78)
  3 Nash, Jenn A              18 Holy Cross-NE        2:23.18    2:27.08    3  
                  31.77     1:11.12 (39.35)     1:53.62 (42.50)     2:27.08 (33.46)
 -- Phillips, Callie A        19 Springfield-NE            NT   X2:16.26  
                  29.76     1:04.14 (34.38)     1:44.94 (40.80)     2:16.26 (31.32)
 -- Medeiros, Emily           18 Springfield-NE            NT   X2:22.35  
                  30.95     1:10.21 (39.26)     1:48.93 (38.72)     2:22.35 (33.42)
 -- Roy, Tanya                21 Springfield-NE            NT   X2:27.04  
                  32.87     1:09.90 (37.03)     1:53.20 (43.30)     2:27.04 (33.84)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Normoyle, Michael J       19 Springfield-NE            NT    2:04.86    9  
                  27.29     1:00.52 (33.23)     1:35.71 (35.19)     2:04.86 (29.15)
  2 Mills, Brad T             20 Springfield-NE            NT    2:07.42    4  
                  27.76     1:00.35 (32.59)     1:36.50 (36.15)     2:07.42 (30.92)
  3 Swain, Jack G             20 Holy Cross-NE        2:06.49    2:08.77    3  
                  26.95     1:01.70 (34.75)     1:37.77 (36.07)     2:08.77 (31.00)
  4 Liddy, Tim                21 Holy Cross-NE        2:09.05    2:09.57    2  
                  27.91     1:02.76 (34.85)     1:39.30 (36.54)     2:09.57 (30.27)
  5 Higgins, Andrew J         18 Holy Cross-NE             NT    2:11.02    1  
                  28.84     1:03.91 (35.07)     1:40.13 (36.22)     2:11.02 (30.89)
  6 Lariviere, Sam E          19 Springfield-NE            NT    2:15.56  
                  28.66     1:04.06 (35.40)     1:44.08 (40.02)     2:15.56 (31.48)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holy Cross, College of the-NE  'A'                1:42.80    1:42.85   11  
     1) Harrison, Colleen J 19          2) DeFloria, Gina D 18            
     3) Schulte, Mary Kate 20           4) Pavek, Marielle E 18           
                  26.44       51.97 (25.53)     1:17.75 (25.78)     1:42.85 (25.10)
  2 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    1:51.53    4  
     1) Poremba, Kelsey 21              2) Gilbert, Jennifer R 20         
     3) O'Brien, Claire E 20            4) Evans, Katie A 18              
                  28.02       56.34 (28.32)     1:24.03 (27.69)     1:51.53 (27.50)
 -- Springfield College-NE  'A'                            NT   X1:40.71  
     1) Pennington, Kellie 21           2) Masayda, Mary F 20             
     3) Poole, Kelsey L 22              4) Dyjak, Delaney 18              
                  24.73       50.01 (25.28)     1:15.95 (25.94)     1:40.71 (24.76)
 -- Springfield College-NE  'B'                            NT   X1:47.09  
     1) Greco, Christiana 18            2) Phoenix, Ashley J 19           
     3) Monroe, Ashleigh M 20           4) Phillips, Callie A 19          
                  26.66       54.06 (27.40)     1:21.27 (27.21)     1:47.09 (25.82)
 -- Springfield College-NE  'C'                            NT   X1:51.80  
     1) Estabrook, Haley E 18           2) Callahan, Jenna M 21           
     3) Fagerholm, Abby M 18            4) Woodman, Allyssa T 19          
                  27.66       56.28 (28.62)     1:24.34 (28.06)     1:51.80 (27.46)
 -- Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT   X1:57.30  
     1) Burns, Sloane C 20              2) Quinn, Shannon C 19            
     3) McGowan, Eileen 21              4) Villani, Anna L 21             
                  29.71     1:01.32 (31.61)     1:27.59 (26.27)     1:57.30 (29.71)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Springfield College-NE  'A'                            NT    1:32.70   11  
     1) Cassidy, Hayden F 20            2) Dullard, Kelly Z 19            
     3) Normoyle, Michael J 19          4) Scotto, Jason J 21             
                  23.58       46.93 (23.35)     1:10.81 (23.88)     1:32.70 (21.89)
  2 Holy Cross, College of the-NE  'A'                1:32.46    1:32.71    4  
     1) Wright, Tyler M 19              2) Horigan, Thomas T 20           
     3) Mullany, Dave W 19              4) Kearns, Max M 20               
                  23.78       46.42 (22.64)     1:09.52 (23.10)     1:32.71 (23.19)
  3 Holy Cross, College of the-NE  'B'                     NT    1:33.81    2  
     1) Olivieri, Andrew D 20           2) Gibbons, Patrick 21            
     3) Young, Alex E 18                4) Noone, Michael D 20            
                  24.00       47.23 (23.23)     1:10.30 (23.07)     1:33.81 (23.51)
  4 Springfield College-NE  'B'                            NT    1:34.48  
     1) Vatkevich, John M 21            2) Kobani, Nicholas A 21          
     3) Murphy, Phillip 20              4) Fay, Daniel T 19               
                  24.24       47.74 (23.50)     1:11.49 (23.75)     1:34.48 (22.99)
  5 Holy Cross, College of the-NE  'C'                     NT    1:37.98  
     1) Cietek, Zachary M 21            2) Russo, Anthony 21              
     3) Chelmow, Ben 20                 4) O'Connor, Kevin 21             
                  24.83       49.11 (24.28)     1:13.70 (24.59)     1:37.98 (24.28)
  6 Springfield College-NE  'C'                            NT    1:38.01  
     1) Beauvais, Alex 19               2) Stringfellow, Robert P 20      
     3) Crampton, Tim 21                4) Grudzien, Sam 19               
                  24.99       49.53 (24.54)     1:37.67 (48.14)      1:38.01 (0.34)