2010-2011 Points of Pride

2010-2011 Points of Pride

Springfield College Athletic Awards
(2010-2011 Academic Year)

Individual AwardTotal
Honoree (Name, Sport)
Conference Player of the Week50
    Empire 8 - Football
9
Ken Goodwin, Defense (9/6/2010)
Ricky Peacock, Special Teams (9/12/2010)
Chris Kulcsar, Defense (9/19/2010)
Ken Goodwin, Defense (9/26/2010)
Matt Ramos, Defense (10/17/2010)
Mark Safer, Special Teams (10/17/2010)
Ken Goodwin, Defense (10/31/2010)
Ricky Peacock, Special Teams (11/7/2010)
Matt Ramos, Defense (11/14/2010)
    NEWMAC
31
Chris Walton, Men's Soccer (9/13/2010)
Kim Giaquinto, Women's Volleyball (9/20/2010)
Drew Vanasse, Men's Soccer (9/27/2010)
Tessa Smolinski, Women's Volleyball (10/11/2010)
Ryan O'Connell, Men's Cross Country (10/18/2010)
Brittany Collins, Women's Soccer (10/25/2010)
Brooks Farrar, Men's Diving (11/1/2010)
Kenny Pancoast, Men's Diving (11/8/2010
Kellie Pennington, Women's Swimming (11/8/2010)
Jennifer Thompson, Women's Diving (11/22/2010)
Kellie Pennington, Women's Swimming (11/22/2010)
Brian Sobel, Men's Diving (11/22/2010)
Jennifer Thompson, Women's Diving (12/6/2010)
Kellie Pennington, Women's Swimming (12/6/2010)
Brian Sobel, Men's Diving (12/6/2010)
Matt Cavalieri, Men's Basketball (12/6/2010)
Matt Cavalieri, Men's Basketball (1/3/2011)
Kellie Pennington, Women's Swimming (1/10/2011)
Brian Sobel, Men's Diving (1/10/2011)
Courtney Keefe, Women's Diving (1/10/2011)
Brian Sobel, Men's Diving (1/24/2011)
Matt Cavalieri, Men's Basketball (1/31/2011)
Kenny Pancoast, Men's Diving (1/31/2011
Jennifer Thompson, Women's Diving (2/7/2011)
Tess Gagliano, Softball (3/28/2011)
Allie Davis, Women's Lacrosse (3/28/2011)
Meagan Dobson, Women's Lacrosse (4/4/2011)
Breann Joyce, Softball (4/18/2011)
Kelly Curtis, Women's Field (4/25/2011)
Ryan Ux, Men's Field (4/25/2011)
Nickel Hay, Men's Track(4/25/2011)
    NEWA - Wrestling
2
Ron Fusco (11/8/2010)
Ron Fusco (2/1/2011)
    ECAC - Women's Gymnastics
3
Brittany Baglow, Specialist (2/2/2011)
Brittany Baglow, All-Around (2/24/2011)
Annmarie Graziosa, Co-Specialist (2/24/2011)
    Pilgrim Lacrosse League - Men's Lacrosse
4
Mark Eaton (3/7/2011)
Jarrid Johnson (4/4/2011)
Harry Bernstein (5/2/2011)
Shawn Runyon (5/9/2011)
    EIVA Tait - Men's Volleyball
1
Mike Becker (4/11/2011)
Conference Rookie of the Week1
    NECC - Men's Golf
1
Kyle DiFranco (10/11/2010)
Regional Weekly Award4
    NEWBA - Women's Basketball
1
Kelly Slattery, Honor Roll (2/7/2011)
    ECAC - Softball
1
Tess Gagliano (3/29/2011)
    NEISCA - Softball
1
Tess Gagliano (3/31/2011)
    ECAC - Women's Lacrosse
1
Meagan Dobson (4/5/2011)
National Weekly Performer of the Week4
    CGA - Men's Gymnastics
4
Ty Evans (1/30/2011)
Ty Evans (2/6/2011)
Ty Evans (2/27/2011)
Ty Evans (3/31/2011)
All-Tournament Team28
    Zenaty Invitational (FH)
2
Kayla Sokol, Meg Bradley (MVP) (9/5/2010)
    Springfield Invitational (WVB)
2
Heather Lively, Kelsea Hellyar (MVP) (9/4/2010)
    Emory Classic (WVB)
1
Lauren Torvi (9/11/2010)
    MIT Invitational (WVB)
1
Kelsea Hellyar (9/25/2010)
    Johnson & Wales Invitational (WVB)
2
Kelsea Hellyar, Sarah Lang-Rodean (MVP)(10/3/2010)
    Tom Hay Invitational (WVB)
3
Sarah Lang-Rodean, Tessa Smolinski, Lauren Torvi (MVP) (10/9/2010)
    Volleyball Hall of Fame Invitational (WVB)
1
Tessa Smolinski (10/23/2010)
    NCAA Regional Championship (WVB)
2
Tessa Smolinski, Sarah Lang-Rodean (11/14/2010)
    Roger Williams Invitational (MBB)
1
Matt Cavalieri (11/20/2010)
    Brandeis Classic (WBB)
1
Meghan Biondolillo (11/21/2010)
    Basketball Hall of Fame Tip-Off (MBB)
1
Matt Cavalieri (11/22/2010)
    Pioneer Valley Classic (MBB)
2
Matt Cavalieri, Darvis Rankins (12/4/2010)
    Hampton Inn West Springfield/Naismith Classic (MBB)
2
Matt Cavalieri, Ryan Coburn (1/2/2011)
    Hampton Inn West Springfield/Naismith Classic (WBB)
1
Kelly Murphy (1/3/2011)
    Volleyball Hall of Fame Morgran Classic (MVB)
2
Cal Palumbo (2/5/2011)
Mike Becker - Sportsmanship Award
    Molten National Championship (MVB)
2
Cal Palumbo, Alberto Bravo (4/16/2011)
    EIVA Division I Tournament (MVB)
2
Cal Palumbo, Alberto Bravo (4/30/2011)
Conference Player of the Year8
    NEWMAC - Women's Volleyball
1
Sarah Lang-Rodean
    NEWMAC - Women's Swimming
1
Kellie Pennington
    NEWMAC - Men's Diving
1
Brooks Farrar
    NEWMAC - Men's Track
1
Nickel Hay
    NEWMAC - Men's Field
1
Kevin Coyle
    NEWMAC - Women's Field
1
Kelly Curtis
    NEWMAC - Women's Lacrosse
1
Jackie Moscardelli
    Pilgrim - Men's Lacrosse
1
Mark Eaton
Conference Rookie of the Year3
    NECC - Men's Golf
1
Kyle DiFranco
    NEWMAC - Men's Soccer
1
Ryan Malone
    NEWMAC - Women's Swimming
1
Kellie Pennington
Conference Coach of the Year7
    NEWMAC - Women's Soccer
1
John Gibson
    NEWMAC - Women's Volleyball
1
Joel Dearing
    NEWA - Wrestling
1
Daryl Arroyo
    NEWMAC - Men's Diving
1
Pete Avdoulos
    EIVA Division III - Men's Volleyball
1
Charlie Sullivan
    NEWMAC - Men's Track and Field
1
Ken Klatka
    NEWMAC - Women's Lacrosse
1
Kristen Mullady
Conference Assistant Coach of the Year1
    NEWA - Wrestling
1
Jay Holder
Conference Most Improved1
    EIGL - Men's Gymnastics
1
Joe Carlson - Co-Most Improved
All-Conference120
    NECC - Men's Golf
3
Kyle DiFranco - All-Conference First Team
Craig DiFranco - All-Conference First Team
Thomas Sangeloty - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Men's Cross Country
3
Zach Pietras
Anthony Salvucci
Ryan O'Connell
    NEWMAC - Women's Cross Country
1
Lacey Cartier
    Empire 8 - Football
7
John Carlson - All-Conference First Team
Cody Flanigan - All-Conference First Team
Ken Goodwin - All-Conference First Team
Antoine King - All-Conference Second Team
Chris Kulcsar - All-Conference Second Team
Sean Meagher - All-Conference Second Team
Joe Myhren - Sportsman of the Year
    NEWMAC - Field Hockey
2
Kelly Gallo - All-Conference First Team
Meg Bradley - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Men's Soccer
3
Ryan Malone - All-Conference Second Team
David Chessen - All-Conference Second Team
Eric Stalsburg - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Women's Soccer
4
Courtney Price - All-Conference First Team
Brittany Collins - All-Conference First Team
Gina Calabrese - All-Conference Second Team
Jackie Moscardelli - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Women's Volleyball
5
Sarah Lang-Rodean - All-Conference First Team
Kelsea Hellyar - All-Conference First Team
Lauren Torvi - All-Conference First Team
Kim Giaquinto - All-Conference Second Team
Tessa Smolinski - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Women's Swimming and Diving
21
Kellie Pennington - First Team (200 free relay)
Kellie Pennington - First Team (50 free)
Kellie Pennington - First Team (100 fly)
Kellie Pennington - First Team (100 free)
Kellie Pennington - First Team (400 free relay)
Kellie Pennington - Second Team (800 free relay)
Kellie Pennington - Second Team (200 medley relay)
Jaclyn Van Waalwijk - First Team (200 free relay)
Caroline Kosciusko - First Team (200 free relay)
Caroline Kosciusko - First Team (400 free relay)
Caroline Kosciusko - Second Team (800 free relay)
Kaitlin Reilly - First Team (200 free relay)
Kaitlin Reilly - First Team (400 free relay)
Kaitlin Reilly - Second Team (800 free relay)
Kaitlin Reilly - Second Team (200 medley relay)
Aimee Doe - First Team (400 free relay)
Aimee Doe - Second Team (800 free relay)
Jennifer Thompson - Second Team (1-meter diving)
Meghan Sisson - Second Team (1,650 free)
Kerry Lynch - Second Team (200 medley relay)
Janella Cuyler - Second Team (200 medley relay)
    NEWMAC - Men's Swimming and Diving
9
Brooks Farrar - First Team (1-meter diving)
Brooks Farrar - Second Team (3-meter diving)
Brian Sobel - First Team (3-meter diving)
Brian Sobel - Second Team (1-meter diving)
Josh Ernst - Second Team (100 back)
Josh Ernst - Second Team (800 free relay)
Nolan Manley - Second Team (800 free relay)
Scott Peters - Second Team (800 free relay)
Jason Scotto - Second Team (800 free relay)
    NEWMAC - Women's Basketball
1
Kelly Slattery - All-Conference First Team
    NEWMAC - Men's Basketball
2
Matt Cavalieri - All-Conference First Team
Billy Harkins - All-Conference Second Team
    ECAC - Women's Gymnastics
3
Christina Pagella - Vault
Brittany Baglow - Balance Beam
Brittany Baglow - All-Around
    EIGL - Men's Gymnastics
5
Ty Evans - All-Around
Ty Evans - Parallel Bars
Ryan Ponce - Still Rings
Jimmy Pezzino - Floor Exercise
Jimmy Pezzino - Vault
    EIVA - Men's Volleyball
3
Cal Palumbo - All-Conference First Team
Alberto Bravo - All-Conference First Team
Greg Falcone - All-Conference First Team
    NEWMAC - Softball
4
Kelly Blake - All-Conference First Team
Breann Joyce - All-Conference First Team
Kasey Kelly - All-Conference Second Team
Amanda Novak - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Baseball
1
John Schmaltz - All-Conference Second Team
    NEWMAC - Men's Track and Field
17
Kevin Coyle - First Team (Long Jump)
Kevin Coyle - First Team (Triple Jump)
Kevin Coyle - First Team (4x400 relay)
Nickel Hay - First Team (200 meters)
Nickel Hay - First Team (400 meters)
Nickel Hay - First Team (4x400 relay)
Kevin Behlmer - First Team (4x400 relay)
Chris Quetant - First Team (4x400 relay)
Brian Fuller - First Team (10,000 meters)
Nickel Hay - Second Team (4x100 relay)
Dylan Brock - Second Team (Long Jump)
Chris Quetant - Second Team (200 meters)
Chris Quetant - Second Team (400 meters)
Ryan O'Connell - Second Team (1,500 meters)
Tom Brognano - Second Team (4x100 relay)
Kyle Brown - Second Team (4x100 relay)
David Seronik - Second Team (4x100 relay)
    NEWMAC - Women's Track and Field
11
Kelly Curtis - First Team (Javelin)
Kelly Curtis - First Team (Long Jump)
Laurie Jenkins - First Team (100 meters)
Kathryn Schumann - First Team (4x400 relay)
Jenn Kapinos - First Team (4x400 relay)
Kelly Murphy - First Team (4x400 relay)
Gabriella Gaudreault - First Team (4x400 relay)
Kelly Curtis - Second Team (High Jump)
Colleen Brague- Second Team (Javelin)
Lacey Cartier - Second Team (800 meters)
Katie Burns - Second Team (10,000 meters)
    NEWMAC - Women's Lacrosse
6
Jackie Moscardelli - All-Conference First Team
Meagan Dobson - All-Conference First Team
Megan O'Brien - All-Conference First Team
Allie Davis - All-Conference First Team
Rebecca DiSisto - All-Conference Second Team
Kelly Foley - All-Conference Second Team
    Pilgrim - Men's Lacrosse
7
Mark Eaton - All-Conference First Team
Shawn Runyon - All-Conference First Team
Mike Delia - All-Conference First Team
Shane Ferguson - All-Conference First Team
Tim Cimini - All-Conference First Team
Jarrid Johnson - All-Conference Second Team
Tyler O'Keefe - All-Conference Second Team
All-New England118
    NEIGA - Men's Golf
1
Craig DiFranco - First Team
    NEWVA - Women's Volleyball
4
Kelsea Hellyar - First Team
Sarah Lang-Rodean - Second Team
Lauren Torvi - Second Team
Tessa Smolinski - All-Rookie Team
    AVCA - Women's Volleyball
3
Kelsea Hellyar
Sarah Lang-Rodean
Lauren Torvi - Honorable Mention
    NFHCA - Field Hockey
2
Meg Bradley - Second Team
Kelly Gallo - Second Team
    USTFCCCA - Men's Cross Country
2
Anthony Salvucci
Ryan O'Connell
    NECFWA Division II/III - Football
1
Ken Goodwin
    D3Football.com All-East
2
John Carlson - Third Team
Cody Flanigan - Third Team
    NSCAA - Women's Soccer
3
Courtney Price - First Team
Gina Calabrese - Third Team
Jackie Moscardelli - Third Team
    NEWISA - Women's Soccer
4
Courtney Price - First Team
Jackie Moscardelli - First Team
Gina Calabrese - Second Team
Brittany Collins - Honorable Mention
    Division III New England
    Men's Indoor Track & Field
18
Nickel Hay - 55 meters
Nickel Hay - 200 meters
Nickel Hay - 4x400 relay
Stephen Creamer - 1,000 meters
Stephen Creamer - 4x800 relay
Troy French - 1,000 meters
Troy French - 4x800 relay
Ryan O'Connell - 1 mile
Ryan O'Connell - 4x800 relay
Brian Fuller - 5,000 meters
Fernando Beltran - 4x400 relay
Kevin Behlmer - 4x400 relay
Chris Quetant - 4x400 relay
Zach Pietras - 4x800 relay
William Ferguson - High jump
Orlando Harvey - Shot put
Kevin Coyle - Long jump
Kevin Coyle - Triple jump
    Division III New England
    Women's Indoor Track & Field
14
Laurie Jenkins - 55 meters
Laurie Jenkins - 200 meters
Laurie Jenkins - 4x200 relay
Kelly Curtis - Pentathlon
Michelle Mirti - 1,000 meters
Joy Jennifer - 4x400 relay
Katie Schumann - 4x400 relay
Katie Schumann - 4x200 relay
Katie Schumann - 400 meters
Crystal Davis - 4x400 relay
Crystal Davis - 4x200 relay
Gabriella Gaudreault- 4x200 relay
Gabriella Gaudreault- 4x400 relay
Gabriella Gaudreault- 400 meters
    NEWA - Wrestling
9
Dru Thomas - 125 lb.
Eddie Giron - 133 lb.
Joe Grippi - 141 lb.
Ryan McGilvray - 149 lb.
Steve Flathers - 157 lb.
John Archambeau - 165 lb.
Derrick Longo - 174 lb.
Jeremy Burns - 197 lb.
Ron Fusco - 285 lb.
    All-New England
    Men's Indoor Track and Field
7
Kevin Coyle - Long Jump
Kevin Coyle - Triple Jump
Nickel Hay - 400 meters
Nickel Hay - 4x400 relay
Kevin Behlmer - 4x400 relay
Chris Quetant - 4x400 relay
Fernando Beltran - 4x400 relay
    Division III New England
    Men's Outdoor Track and Field
12
Nickel Hay - 200 meters
Chris Quetant - 200 meters
Ryan O'Connell - 5,000 meters
Tom Brognano - 4x100 relay
Nickel Hay - 4x100 relay
Kyle Brown - 4x100 relay
David Seronick - 4x100
Kevin Ross - High Jump
Emil Occhiboi - High Jump
Kevin Coyle - Long Jump
Dylan Brock - Long Jump
Ryan Ux - Javelin
    Division III New England
    Women's Outdoor Track and Field
20
Laurie Jenkins - 100 meters
Laurie Jenkins - 4x100 relay
Joy Jennifer - 400 meters
Joy Jennifer - 4x400 relay
Lacey Cartier - 800 meters
Kelly Curtis - 100-meter hurdles
Kelly Curtis - High Jump
Kelly Curtis - Long Jump
Kelly Curtis - Javelin
Kelly Murphy - 4x100 relay
Kelly Murphy - 4x400 relay
Crystal Davis - 4x100 relay
Erika Marks - 4x100 relay
Katie Schumann - 4x400 relay
Gabriella Gaudreault - 4x400 relay
Michelle Mirti - 4x800 relay
Nicole DeChristoforo - 4x800 relay
Jenn Kapinos - 4x800 relay
Molly Parshley - 4x800 relay
Colleen Brague - Javelin
    NEILA - Men's Lacrosse
3
Jarrid Johnson - Second Team
Shawn Runyon - Second Team
Mark Eaton - Second Team
    NFCA - Softball
2
Breann Joyce - First Team
Kelly Blake - Third Team
    NEISCA - Softball
2
Breann Joyce - First Team
Kasey Kelly - Honorable Mention
    All-New England
    Men's Outdoor Track
4
Nickel Hay - 400 meters
Nickel Hay - 200 meters
Chris Quetant - 200 meters
Ryan Ux - Javelin
    All-New England
    Women's Outdoor Track
6
Kelly Curtis - Javelin
Colleen Brague - Javelin
Crystal Davis - 4x100 relay
Erika Marks - 4x100 relay
Laurie Jenkins - 4x100 relay
Kelly Murphy - 4x100 relay
    IWLCA - Women's Lacrosse
1
Jackie Moscardelli - Second Team (Berkshire Region)
All-ECAC49
    Women's Cross Country
1
Lacey Cartier
    Football
2
Ken Goodwin - Division III North All-Star
John Carlson - Division III North All-Star
    Men's Indoor Track and Field
15
Kevin Coyle - Long Jump
Kevin Coyle - Triple Jump
William Ferguson - High Jump
Nickel Hay - 400 meters
Nickel Hay - 4x400 relay
Nickel Hay - 4x200 relay
Troy French - 1,000 meters
Zach Pietras - 1,000 meters
Ryan O'Connell - 1,000 meters
Chris Quetant - 4x400 relay
Kevin Behlmer - 4x400 relay
Kevin Behlmer - 4x200 relay
Fernando Beltran - 4x400 relay
Kyle Brown - 4x200 relay
Tom Brognano - 4x200 relay
    Women's Indoor Track and Field
13
Jenn Kapinos - 500 meters
Jenn Kapinos - 4x800 relay
Nicole DeChristoforo - 4x800 relay
Michelle Mirti - 4x800 relay
Lacey Cartier - 4x800 relay
Gabriella Gaudreault - 4x400 relay
Gabriella Gaudreault - 4x200 relay
Laurie Jenkins - 4x400 relay
Laurie Jenkins - 4x200 relay
Joy Jennifer - 4x400 relay
Katie Schumann - 4x400 relay
Katie Schumann - 4x200 relay
Crystal Davis - 4x200 relay
    ECAC - Men's Outdoor Track and Field
7
Kevin Coyle - Long Jump
Kevin Coyle - Triple Jump
Kevin Coyle - 4x400 relay
Nickel Hay - 4x400 relay
Chris Quetant - 4x400 relay
Kevin Behlmer - 4x400 relay
Parker Ashton-Youngs - Javelin
    ECAC - Women's Outdoor Track and Field
7
Kelly Curtis - Javelin
Kelly Curtis - Long Jump
Kelly Curtis - 100 meter hurdles
Joy Jennifer - 4x400 relay
Katie Schumann - 4x400 relay
Kelly Murphy - 4x400 relay
Gabriella Gaudreault - 4x400 relay
    ECAC - Softball
1
Breann Joyce - Division III New England All Star
    ECAC - Women's Lacrosse
2
Meagan Dobson - Division III New England All-Star
Jackie Moscardelli - Division III New England All-Star
    ECAC - Men's Lacrosse
1
Tim Cimini - Division III New England All-Star
Regional Coach of the Year1
    NEWISA - Women's Soccer
1
John Gibson
National Coach of the Year1
    USAG - Men's Gymnastics
1
Steve Posner
National Player of the Year1
    AVCA - Men's Volleyball
1
Cal Palumbo
All-America36
    AVCA - Women's Volleyball
2
Kelsea Hellyar - Honorable Mention
Sarah Lang-Rodean - Honorable Mention
    NSCAA - Women's Soccer
1
Courtney Price - Third Team
    NCAA - Men's Indoor Track and Field
2
Kevin Coyle - Long Jump
Kevin Coyle - Triple Jump
    NCGA - Women's Gymnastics
1
Brittany Baglow - First Team - Balance Beam
    USAG - Men's Gymnastics
9
Jimmy Pezzino - Floor Exercise
Jimmy Pezzino - Vault
Joe Carlson - Pommel Horse
Ryan Ponce - Still Rings
Ty Evans - Vault
Ty Evans - High Bar
Ty Evans - Parallel Bars
Ty Evans - All-Around
Garrett DeSantis - High Bar
    NCAA - Men's Diving
4
Brian Sobel - 1-meter
Brian Sobel - 3-meter
Brooks Farrar - 3-meter
Brooks Farrar - 1-meter - Honorable Mention
    NCAA - Women's Swimming and Diving
10
Jennifer Thompson - 3-meter
Jennifer Thompson - 1-meter
Courtney Keefe - 1-meter
Courtney Keefe - 3-meter - Honorable Mention
Kellie Pennington - 50 free - Honorable Mention
Kellie Pennington - 100 free
Kellie Pennington - 400 free relay
Aimee Doe - 400 free relay
Kaitlin Reilly - 400 free relay
Caroline Kosciusko - 400 free relay
    AVCA - Men's Volleyball
4
Alberto Bravo - First Team
Nick Ferry - First Team
Cal Palumbo - First Team
Greg Falcone - Second Team
    USILA - Men's Lacrosse
1
Shawn Runyon - Honorable Mention
    NCAA - Men's Outdoor Track and Field
1
Kevin Coyle - Long Jump
    NCAA - Women's Outdoor Track and Field
1
Kelly Curtis - Heptathlon
National Champions4
    NCAA - Men's Indoor Track
1
Kevin Coyle - Long Jump
    USAG - Men's Gymnastics
3
Ty Evans - All-Around
Ty Evans - High Bar
Jimmy Pezzino - Floor Exercise
Senior All-Star Recognition10
    NEWVA - Women's Volleyball
3
Sarah Lang-Rodean
Kelsea Hellyar
Heather Lively
    NEWISA- Women's Soccer
3
Courtney Price
Gina Calabrese
Brittany Collins
    Division III Senior Classic - Football
2
Ken Goodwin
John Carlson
    USILA North/South Game - Men's Lacrosse
1
Shawn Runyon
    NEILA - Men's Lacrosse
1
Shawn Runyon
Team Academic Honors3
    USTFCCCA - Women's Cross Country
1
NCAA Division III Women’s All-Academic Team
    NEWVA - Women's Volleyball
1
NEWVA Academic Team Award
    CSCAA - Women's Swimming
1
Scholar All-America Team
Conference All-Academic122
    NEWMAC - Women's Tennis
7
Amy Buttarazzi
Samantha Carney
Sianna Green
Kristi Maltz
Vanessa Senecal
Amy Shaw   
Erin Woodbury               
    NEWMAC - Men's Cross Country
4
Stephen Creamer
Brian Fuller
Russell Johnson
Christopher Malia
    NEWMAC - Field Hockey
8
Meghan Bradley
Meagan Dobson
Joelle Gage
Alison McCarthy
Alexandra Mish
Jaclyn Novitzky
Anna Ragonese
Kayla Sokol
    NEWMAC - Men's Soccer
1
Dan Sheldon
    NEWMAC - Women's Cross Country
13
Mollie Berndt
Katherine Burns  
Kristin Cadigan                
Lacey Cartier                  
Kalyn Conner            
Ashley Hawkins             
Sissel Holloway           
Michelle Mirti          
Amanda Mullen        
Kelly Murray               
Mary Parshley           
Molly Powell             
Tiffany Rozenas        
    NEWMAC - Women's Soccer
11
Jennifer Courossi
Allison Dalton
Sara Dalton
Erica Donnelly
Erin Greenstein
Mary Hogan
Katie Mantie
Kristine Parnell
Rory Pogmore
Kate Richardson
Amber Thornton
    NEWMAC - Women's Volleyball
5
Meaghan Hart
Heather Lively
Brittany McNally
Sonya Mickiewicz
Lauren Torvi
    NEWMAC - Men's Basketball
1
George Adams
    NEWMAC - Women's Basketball
3
Meghan Biondolillo
Andrea Bulter
Kelly Murphy
    NEWMAC - Men's Swimming and Diving
2
Brooks Farrar
Brian Sobel
    NEWMAC - Women's Swimming and Diving
7
Aimee Doe
Laura Hartford
Courtney Keefe
Elizabeth Munson
Molly Potter
Kaitlin Reilly
Caitlin Wright
    NEWMAC - Baseball
7
Adam DeFelice
Brian Harris
Greg Marakovits
Mike Robilotto
John Schmaltz
Michael Sirani
Michael Tanguay
    NEWMAC - Softball
6
Katie Anderson
Kelly Blake
Allison Clott
Kasey Kelly
Liz Milly
Melanie Scuderi
    
    EIVA - Men's Volleyball
1
Mike Pelletier
    NEWMAC - Women's Lacrosse
4
Meagan Dobson
Kelly Foley
Megan O'Brien
Mackenzie Vita
    NEWMAC - Men's Tennis
2
Doug Nickerson
Sean Seifert
    NEWMAC - Men's Track and Field
13
Eric Archambeault
Stephen Creamer
Brian Fuller
Steven Gilfeather
Brandon Gruver
Alex Harrington
Russell Johnson
Matt Krakowski
Anthony Pelleteri
Chris Quetant
Vijay Saxena
Garrett Sharnick
Ryan Ux
    NEWMAC - Women's Track and Field
19
Colleen Brague
Katherine Burns
Lacey Cartier
Kelly Curtis
Allison Dalton
Nicole DeCristoforo
Rhian Duggan
Kaila Harpin
Sissel Holloway
Laurie Jenkins
Michelle Mirti
Julie Moise
Amanda Mullen
Kelly Murphy
Mary Parshley
Desiree Perry
Maeve Powell
Vanessa Rosario
Kathryn Schumann
    Pilgrim - Men's Lacrosse
9
Matt Basile
Matt Giannelli
Jarrid Johnson
Chris Loy
Ross Marchegiani
Rich Podlovits
Dom Roberto
Jon Santer
Vinny Senatore
CoSIDA Academic All-District4
    Women's Volleyball
2
Heather Lively - Second Team
Lauren Torvi - Third Team
    Baseball
1
John Schmaltz - First Team
    Softball
1
Kelly Blake - Second Team
USTFCCCA All-Academic7
    Men's Cross Country
1
Ryan O'Connell
    Women's Track and Field
5
Colleen Brague
Kelly Curtis
Laurie Jenkins
Kelly Murphy
Kathryn Schumann
    Men's Track and Field
1
Kevin Coyle - Indoor Scholar Athlete of the Year
Academic All-Americans26
    NWCA - Wrestling
7
John Archambeau
Blaze Chatham
Steve Flathers
Ron Fusco
Eddie Giron
Ryan McGilvray
Brandon Sundwall
    USAG - Men's Gymnastics
8
Ian Crider
Josh Fox
Alex McCabe
Tim Monaco
Roger Moulton
Kasey Shields
Kelvin Soares
David Tilley
    NCGA - Women's Gymnastics
4
Amanda Campbell
Ashley Moreck
Christina Pagella
Marissa Rusin
    CSCAA - Women's Swimming and Diving
5
Aimee Doe
Caroline Kosciusko
Courtney Keefe
Kaitlin Reilly
Meghan Sisson - Honorable Mention
    CSCAA - Women's Swimming and Diving
2
Brian Sobel
Josh Ernst - Honorable Mention
NFF Hampshire Honor Society2
    Football
2
Scott McGrath
John Schmaltz

Published: 09/06/2011

Springfield College 263 Alden Street, Springfield, MA 01109-3797 413.748.3000 | Employment at SC
Copyright 2008-2009 Springfield College. All rights reserved worldwide.
Site design and production: Office of Marketing & Communications.